Frequently Asked Questions (FAQ) / Često postavljena pitanja
- Predstavite nam vašu Koaliciju…
Koalicija za slobodne i poštene izbore ,,Pod lupom” osnovana je u maju 2014. godine s ciljem provođenja projekta građanskog, nestranačkog posmatranja Općih izbora 2014. godine. Koalicija „Pod lupom“ posmatrala je sve održane izbore od 2014. godine, direktno radila sa više od 70.000 građana/ki BiH i angažovala više od 13.000 građana/ki u ulozi posmatrača/ica izbornog dana. Koalicija „Pod lupom“ akter je izbornog procesa kojem građani BiH najviše vjeruju (IPSOS, 2018). Djelimično ili u potpunosti je usvojeno i implementirano 14 preporuka Koalicije “Pod lupom” u izborna pravila i procedure.
Trenutno Koaliciju „Pod lupom“ čini pet nevladinih organizacija iz cijele BiH u svojstvu punopravnih članica: Centri civilnih inicijativa (CCI), Centar za građansku suradnju iz Livna (CGS Livno), Udruženje građana ”Demokratija-Organizovanje-Napredak” iz Prijedora (DON Prijedor), Forum građana Tuzle (FGT Tuzla) i Institut za razvoj mladih i zajednice ”Perpetuum Mobile” iz Banja Luke (PM Banja Luka).
- Čime se bavi vaša Koalicija?
Koalicija je osnovana prvenstveno sa namjerom da se ponovo uvede praksa masovnijeg građanskog, nestranačkog posmatranja izbora u BiH odnosno da građani/ke kao posmatrači/ce imaju priliku uvidjeti kakve se sve nepravilnosti dešavaju i mogu desiti tokom izbornog procesa, kako bi se utjecalo na njihovo smanjivanje i spriječile manipulacije izborima. Koalicija vrši animiranje i organiziranje posmatrača/ica te njihovu obuku za posmatranje izbora. Nakon obavljenog posmatranja predizbornog perioda, te izbornog dana, Koalicija daje svoje mišljenje o provedenim izborima, te preporuke koje se odnose na unapređenje izbornog procesa i/ili izbornog zakonskog okvira. Tokom neizbornih godina, Koalicija aktivno radi na zagovaranju unapređenja izbornog i povezanog zakonodavstva kroz organiziranje stručnih konferencija, te provođenje komparativnih pravnih istraživanja kako bi se prepoznali primjeri dobre prakse i/ili trendovi u drugim državama, a koji mogu biti od koristi za donosioce odluka u BiH. Također, Koalicija poklanja veliku pažnju edukaciji, posebnoo mladih birača/ica koji prvi put izlaze na izbore, tako da je tokom 2016. i 2018. godine kroz edukaciju ‘Prvi put biram’ prošlo više od 29.000 učenika/ca završnih razreda srednjih škola i studenata/ca (brucoša/ica) iz cijele BiH. Do Općih izbora 2018. godine primarna aktivnost Koalicije „Pod lupom“ je bila posmatranje predizbornog, izbornog i postizbornog perioda, a od 2020. godine fokus Koalicije „Pod lupom“ postaje jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva, neformalnih grupa i aktivista/ica širom BiH s ciljem njihovog uključivanja u monitoring izbora, kao i uključivanja u aktivnosti poput zagovaranja izbornih promjena, jačanja saradnje sa medijima i edukacije birača/ica. Krajnji cilj Koalicije „Pod lupom“ postaje uspostaviti jače i vidljivije, te održive aktivnosti građanskog posmatranja izbora u budućnosti.
- Zbog čega nevladine organizacije nadgledaju izbore?
Nevladine organizacije koje čine Koaliciju ”Pod lupom” ne zastupaju interese niti jednog političkog subjekta u BiH, već štite pravo svih građana/ki na slobodne i poštene izbore. Prisustvo nestranačkih posmatrača/ica širom BiH ima za cilj zaštitu integriteta izbornog procesa i glasova birača/ica. Nevladine organizacije su najvećim dijelom nestranačke i neprofitabilne što im omogućava nezavisnu poziciju i nepristrasan pristup. One su najpogodnije za razvijanje infrastrukture i mreže za nadgledanje izbora i nisu izložene bilo kakvim uslovljavanjima koja bi mogla utjecati na rezultate posmatranja i izvještavanje o njemu.
- Šta ćete konkretno raditi tokom izbora?
Koalicija Pod lupom će zajedno sa više od 80 organizacija civilnog društva na sam izborni dan posmatrati zakonitost odvijanja izbornog procesa tako što će imati svoje posmatrače/ice na odabranim biračkim mjestima širom BiH. Prije održavanja izbora Koalicija Pod lupom će vršiti i monitoring medija i predizborne kampanje, raditi vlastitu kampanju informisanja javnosti o izbornim nepravilnostima i animirati građane/ke da budu posmatrači/ce.
- Da li će vaš rad utjecati na izbore?
Rad Koalicije Pod lupom utiče na kvalitetno odvijanje izbora, a samo prisustvo građanskih posmatrača/ica treba spriječiti nepravilnosti i ohrabriti građane/ke da aktivno koriste svoje građansko pravo. Koalicija će u postizbornom periodu objaviti svoj finalni izvještaj koji je rezultat nadgledanja izbora i informisati javnost o uočenim nepravilnostima i potrebama za izmjenom izbornog zakonodavstva kako bi se proces glasanja unaprijedio odnosno umanjile mogućnosti izbornih krađa, korupcije i manipulacija.
- Koliko će građanskih posmatrača/ica biti na izborima?
Na sam izborni dan će ispred Koalicije „Pod lupom“ širom BiH biti prisutno oko 2.400 posmatrača/ica uz angažman do 100 dugoročnih posmatrača/ica, koji svoj rad započinju u sedmom mjesecu tokom izborne godine zbog pripreme posmatrača/ica izbornog dana, ali i nadgledanja predizbornog perioda i kampanje.
- Jesu li građanski posmatrači/ce volonteri/ke?
Građanski posmatrači/ce jesu volonteri, ali dobivaju naknadu za svoj rad, te su im pokriveni osnovni troškovi komunikacije i prevoza.
- Šta rade dugoročni posmatrači/ce?
Dugoročni posmatrači/ce su angažovani na period od najmanje 3 mjeseca i vrše dugoročno nadgledanje izbornog procesa prije izbornog dana, na dan izbora i neposredno nakon izbornog dana. Prije izbornog dana angažovani su na monitoringu organizacije izbornog procesa, odvijanja predizborne kampanje i izvještavanja medija, predstavljanja Koalicije Pod lupom i njenih planova, te animaciji i edukaciji posmatrača/ica izbornog dana. Na izborni dan, sudjeluju u mobilnim timovima, rješavaju eventualne probleme posmatrača/ica izbornog dana, te izvještavaju sa biračkih mjesta i općina koje pokrivaju.
- Na kojim lokacijama posmatrate izbore?
Izbore posmatramo na odabranom broju biračkih mjesta na području svih općina u BiH. Odabir biračkih mjesta se vrši na bazi statističkog uzorka, gdje se biračka mjesta za posmatranje određuju na bazi određenih, prethodno zadatih statističkih parametara. Prije samog izbornog dana bit će određena biračka mjesta na kojima će raditi posmatrači/ce izbornog dana.
- Koji su kriteriji za određivanje lokacija za posmatranje?
Kriteriji koji utiču na statistički uzorak biračkih mjesta su: vrsta izbora, populacija općine/izborne jedinice, broj biračkih mjesta, veličina biračkih mjesta, veličina izborne jedinice, geografska zastupljenost, te spolna i etnička zastupljenost stanovništva.
- Koji su rezultati vašeg rada?
Rezultat našeg rada jeste vraćanje povjerenja građana/ki u izborni proces i zaštita glasova birača/ica. Cilj je ponovnim uvođenjem prakse građanskog posmatranja izbora obezbijediti kvalitetnije odvijanje izbornog procesa. Posmatrači/ce Koalicije Pod lupom na biračkim mjestima će u realnom vremenu izvještavati o toku izbornog procesa i reagovati u slučaju nepravilnosti kako bi se iste čim prije otklonile. Osim ovoga, Koalicija Pod lupom na osnovu izvještavanja posmatrača/ica sa biračkih mjesta širom zemlje blagovremeno obavještava javnost o aktivnostima posmatranja cjelokupnog izbornog perioda, daje preporuke za izmjene, odnosno unapređenje izbornog zakonodavstva, te zagovara njihovo usvajanje kod donosioca odluka.
Koalicija “Pod lupom” je od svog osnivanja 2014. Godine posmatrala sve održane izbore, a na navedenim izborima je bilo angažovano oko 13 000 posmatrača/ica. Osim toga, do sada je objavljeno i predstavljeno javnosti 7 komparativnih analiza i Pregled izbornog zakonodavstva i segmenata izbornog procesa u 40 država članica OSCE-a. Koalicija je uspostavila jako dobru komunikaciju sa građanima širom BiH, predstavnicima izborne administracije i predstavnicima zakonodavnih institucija vlasti, te u jako kratkom vremenskom periodu vratila vjeru u demokratičnost izbornog procesa. Koalicija je do sada edukovala preko 55 000 mladih na temu izbora. Praćenjem sjednica CIK-a, IRRG-a, organiziranjem okruglih stolova i konferencija okupljajući predstavnike zakonodavnih institucija vlasti, izborne administracije, međunarodne i akademske zajednice, te medija i civilnog društva, Koalicija zagovara unapređenje izbornog procesa u svim njegovim segmentima.
- Ko pomaže i finansira vaše akivnosti?
Koalicija za slobodne i poštene izbore “Pod lupom” trenutne aktivnosti provodi u okviru projekta “Sistemska transparentnost u izbornom procesu” (STEP) kojeg finansira Evropska unija.
- Da li će javni budžeti finansirati vaše aktivnosti?
Javni budžeti tj. novac građana/ki BiH ne učestvuje u finansiranju naših aktivnosti. Naprotiv, članice Koalicije Pod lupom zapošljavaju građane/ke, te redovno izmiruju svoje porezne obaveze i time doprinose punjenju svih budžeta u BiH.
- Kakvu korist od vašeg rada imaju građani/ke BiH?
Koalicija štiti ustavno pravo svih građana/ki Bosne i Hercegovine na slobodne i poštene izbore. Građanima/kama je omogućen direktan uvid u odvijanje izbora i unapređenje izbornog procesa. Putem publikacija koje je Koalicija Pod lupom do sada objavila, javne kampanje (video i audio spotovi, te drugi informativni materijali) kao i rada posmatrača/ica na terenu, građani/ke se mogu dodatno edukovati o izbornom procesu. Na ovaj način građani/ke mogu direktno utjecati na izmjene izbornih pravila koje dovode do različitih vrsta nepravilnosti poput zloupotreba izborne volje, utjecaja na glasače/ice tokom glasanja i tome slično.
- Kako vas se može kontaktirati?
Koalicija je u potpunosti otvorena za saradnju sa javnošću. Naši kontakti su prisutni na našoj web stranici www.podlupom.org i zvaničnim profilima na društevnim mrežama (Facebook, Instagram, Twitter i LinkedIn). Tokom izbora javnosti je dostupna i besplatna telefonska linija 080 05 05 05 putem koje je moguće prijaviti uočene nepravilnosti.