Koalicija je predstavila Analizu o pojedinim tehničkim aspektima provođenja izbora u 39 država članica OSCE-a. Ključni nalazi ukazuju na to da od 39 analiziranih država u njih 29 ne postoji više izbornih utrka na isti dan što znatno olakšava pripremu i održavanje samih izbora. 33 države koriste isključivo papirne glasačke listiće, dok 6 država, pored papirnih glasačkih listića, predviđa elektronsko glasanje ili glasanje putem mašina za glasanje. Redoslijed političkih subjekata na glasačkim listićima označen je rednim brojem u 17 država, abecednim u 5, dok se u ostalima radi o kombinaciji određivanja redoslijeda uslijed žrijebanja pozicija. 8 od 39 država označava listiće serijskim brojevima, a 4 vodenim žigom. Nakon predstavljene Analize, na okruglom stolu se razgovaralo o nepravilnostima tokom izbornog procesa u BiH, te o iznalaženju rješenja za njegovo unapređenje.
Branko Petrić, član CIK-a BiH, naglasio je da postoji prostor za tehničko unapređenje izbornog procesa, ali da nedostaje potrebna finansijska podrška od strane državnih organa.
Lazar Prodanović, državni poslanik SNSD-a, istaknuo je da se tehničkim unapređenjima može povratiti povjerenje građana u izborni proces. Prodanović je posebno istaknuo da se ozbiljno treba razmotriti opcija uvođenja prozirnih glasačkih kutija, kao i mjere za sprečavanje manipulacija otvorenim listama.
Vehid Šehić, predsjednik Strateškog odbora Koalicije ”Pod lupom” istaknuo je potrebu da se što hitnije pristupi izmjenama Izbornog zakona BiH kako bi se Centralnoj izbornoj komisiji ostavilo dovoljno vremena za usklađivanje podzakonskih akata i adekvatnu pripremu za nadolazeće lokalne izbore.
Ovaj Okrugli sto je jedan od tri događaja koji predstavljaju nastavak aktivnosti na unapređenju izbornog zakonodavstva u BiH. Analize koje su predstavljene na okruglim stolovima trebale bi poslužiti zakonodavcima prilikom donošenja izmjena Izbornog zakona. Koalicija ”Pod lupom” najavila je i održavanje konferencije ”Godinu dana nakon izbora” koja će biti organizovana 12. oktobra ove godine.