Direktiva u javnom sektoru za koga glasati pred izbore
Građanin (47 godina) iz sjeverne Bosne i zaposlenik u javnoj kompaniji osjetio je na svojoj koži političke pritiske pred Opšte izbore 2014. godine. Naime, u periodu prije izbora njegov nadređeni na poslu je dao jasnu direktivu za koju političku opciju on i njegove kolege trebaju glasati na izborima. Suočeni sa prijetnjama otkazom, on i njegove kolege su nevoljko pristali, plašeći se posljedica za život i porodice.
Na papiru smo morali ostaviti potpis da ćemo glasati, većina radnika je to uradila, pa i ja, nismo željeli da dobijemo otkaz, nikome u tom momentu nije bilo do otkaza jer smo svi pretežno imali malu djecu. – navodi građanin čiji je identitet sakriven.
Obaveza glasanja za određenu stranku se odnosi i na članove porodice
Mjesec dana prije izbora, pozvali su nas naši nadređeni i rekli da svi naši članovi porodica moraju da glasaju za stranke za koje moramo i mi. Moja supruga, koju do tada niko nije pritiskao je to odbila, iako sam joj pokušao tada objasniti da ću dobiti otkaz ona je ostala pri svome. – navodi građanin.
Njegova supruga je bila zaposlena u privatnoj kompaniji za koju je radila godinama, te joj nikada niko nije stvarao pritisak pred izbore i mogla je slobodno da glasa. Ona se u tom trenutku nije dala pokolebati.
Stranački uticaj seže i do privatne kompanije supruge
Vrlo brzo, taktika zastrašivanja je eskalirala. Njegova supruga je pozvana u kancelariju direktora svoje kompanije i suočila se sa ultimatumom: postupiti po direktivi o glasanju ili se suočiti sa finansijskim posljedicama ili mogućim otpuštanjem. Osjećajući se zarobljenom i izolovanom, nevoljko je pristala.
Vjerovatno je njen direktor dobio poziv od nekoga ili iz moje firme ili članova političke opcije za koju smo morali glasati. U njenoj firmi pritisak je izvršen samo na nju i nikog više, i to tako da joj je prijećeno otkazom, kao i meni. – navodi građanin.
Ništa obećanja, samo dokazi
Koliko je ozbiljno shvaćena situacija u kojoj su se našli, pokazuje i to da je na kraju njegova supruga morala priložiti dokaze svome direktoru da je glasala onako kako joj je naređeno.
Morala je i fotografisati za koga je glasala i sliku pokazati direktoru u kancelariji. Nakon toga direktor je svojim rukama obrisao fotografiju. – dodaje građanin.
Traženje utjehe u nezavisnosti i naučene lekcije
Građanin je nakon izbora i cijelog stresnog perioda donio hrabru odluku da napusti posao i bavi se preduzetništvom. Zacrtao je novi put naprijed za sebe i svoju porodicu koji će biti oslobođen pritisaka kakve je doživio. Razmišljajući o svojim iskustvima, došao je do spoznaje da je pravi mir i ispunjenje u samozapošljavanju, gdje se može upravljati profesionalnim životom bez sjenke prisile.
Zbog cijele ove situacije bilo nam je teško, ja i supruga ulazili smo u konflikte i imali česte prepirke. Oboje smo proživjeli ogroman stres, posebno nakon izbora, smatram da je danas najbolje raditi za sebe, mnogo manje pritiska i stresa proživite. – rekao je građanin.