Koalicija „Pod lupom“ je od početka građanske, nestranačke posmatračke misije Lokalnih izbora 2024. zabilježila ukupno 1367 izbornih nepravilnosti. Najveći broj nepravilnosti odnosi se na zloupotrebu javnih sredstava i resursa (372 slučaja), nepravilnosti pri formiranju biračkih odbora (323 slučaja) i nepravilnosti u izbornoj kampanji (279 slučajeva).
Najveći broj nepravilnosti se odnosi na sljedeće političke subjekte: SNSD (213), SDS (202), SDA (171), HDZ BiH (161), SDP (122) i PDP (107).
Na ove političke stranke odnosi se 86.7% svih evidentiranih izbornih nepravilnosti što ukazuje na to da su one višestruki povratnici u kršenju izbornih pravila koje treba najstrože sankcionisati.
Iz Koalicije „Pod lupom“ su istaknuli da, nažalost, i u izbornoj kampanji za Lokalne izbore 2024. fokus s ključnih pitanja i stvarnih potreba građana odvlače zapaljiva retorika političkih subjekata, diskreditacija političkih oponenata, pritisci na birače i zloupotreba djece u političke svrhe.
Političari koriste emotivno nabijen govor koji potiče strah, mržnju ili podjele unutar društva. Ovakva retorika ne samo da polarizira javnost, već i udaljava fokus s konstruktivnih razgovora o stvarnim problemima. Također, umjesto vođenja debate na temelju ideja i programa, politički subjekti aktivno rade na diskreditaciji političkih oponenata, koriste se napadima na ličnu čast i dostojanstvo svojih protivnika. Ovakvi napadi odvlače pažnju s istinski važnih tema. – ističu iz Koalicije „Pod lupom“.
Navode da posebno zabrinjavaju pritisci na birače, odnosno sve više prijava o kupovini glasova kao i prijave o pritiscima na zaposlene u javnim institucijama, ustanovama i preduzećima. Također, zabrinjava što se i dalje javlja veliki broj slučajeva zloupotrebe djece u političke svrhe uprkos novim Izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH kojima je to sada izričito zabranjeno.
Javljaju se slučajevi gdje se djeci dijeli stranački materijal, skupovi se odvijaju u i oko obrazovnih institucija, fotografije sa djecom se dijele na društvenim mrežama, djeca se aktivno uključuju u izbornu kampanju (npr. ogrču se stranačkim propagandnim obilježjima i sl.). Na ovaj način nastavljaju se kršiti osnovna prava djece, poput prava na zaštitu od iskorištavanja za političke ciljeve, na privatnost i zaštitu od ideoloških pritisaka. – poručuju iz Koalicije „Pod lupom“.
Na osnovu svih ovih nalaza, Koalicija „Pod lupom“ je podnijela 288 prijava CIK-u. CIK je na osnovu prijava Koalicije „Pod lupom“ do sada izrekao 71 sankciju, i to 146.000 KM novčanih kazni i uklanjanje 45 osoba iz članstva u biračkim odborima.
Na konferenciji za medije su također predstavili „Mapu izbornih iskustava“ na kojoj se nalaze pozitivna i negativna iskustava građana sa izbora.
Zašto je ovo važno? Mišljenje građana, bilo pohvala ili kritika, direktno utiče na poboljšanje izbornog procesa. Ova mapa o izborima u BiH će biti ogledalo stvarnih potreba i očekivanja građana, a izborne nepravilnosti će se lakše prepoznavati i sankcionisati. – dodali su iz Koalicije „Pod lupom“ i poručili da građani i dalje mogu podijeliti svoja pozitivna ili negativna iskustva putem obrasca na https://mojeiskustvo.podlupom.org/, a posebno su ih pozvali da to urade na izborni dan 6. oktobra/listopada.
Iz Koalicije „Pod lupom“ su pozvali građane i da izađu na izbore i iskoriste svoje pravo glasa.
Jako je bitno da svi damo glas onima za koje smatramo da će zastupati naše interese na najbolji način u naredne 4 godine. Tražili smo nove tehnologije na izborima i krećemo se putem da one u potpunosti zažive na narednim izborima nakon testiranja na ovim. A sada – svi na glasanje! – dodali su.
Također, politički subjekti su pozvani da poštuju izborna pravila, da ne pribjegavaju izbornim nepravilnostima na izbori dan i da poštuju nadolazeću izbornu šutnju. Koalicija „Pod lupom“ će na sve izborne nepravilnosti reagovati ka nadležnim institucijama.