“Ako procedura ne bude završena najdalje do proljeća sljedeće godine, to onda znači da se postavlja ponovno pitanje održavanja lokalnih izbora, a napose izbora u Mostaru. Sve ovisi o političkoj volji. Uistinu mislim da bi to bilo nužno napraviti, krajnje je vrijeme da se to dogodi”, istaknuo je predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Bariša Čolak.
Po njegovim riječima, političke stranke su već odredile predstavnike koji rade unutar parlamentarnog povjerenstva za izmjenu Izbornog zakona, a u međuvremenu je i Vijeće ministara imenovalo posebno povjerenstvo koje prati provedbu te je zaduženo predložiti rješenja o slučaju “Sejdić-Finci”. Po Čolakovim riječima, hrvatska strana u pregovorima je spremna na postizanje dogovora oko svih otvorenih pitanja po uzoru na europsku demokratsku praksu s obzirom na to da Bosna i Hercegovina nema jedina nacionalne specifičnosti i druge naslijeđene probleme.
”Sada kada smo uspostavili Vladu na razini HNŽ- a, treba izvršiti određene pripreme i početi razgovore o Mostaru” istaknuo je Ljubo Bešlić, gradonačelnik Mostara.
Mostar je postao prioritetna tema, budući da se izbori u ovom gradu nisu održali sedam godina, a jedinu vlast ima gradonačelnik ovog grada.U Mostaru izbori nisu održani od 2008. jer su usporene odredbe za Mostar. Oko izbora u Mostaru, ponovno će se uključiti međunarodne organizacije kako bi približili najznačajnije aktere u gradu na Neretvi koji bi trebali postići kompromisno rješenje. U međuvremenu počela su raditi dva povjerenstva na izmjenama Izbornog zakona.
Podrška i spremnost za provedbu reformi je iskazana i od ambasadorice SAD-a u BiH Maureen Cormack, tim povodom je i održan sastanak sa predsjednikom Gradskog odbora HDZ-a Damirom Džebom u Mostaru. Tijekom sastanka je istaknuto da se moraju intenzivirati razgovori političkih stranaka u Mostaru. Očekuje se kako će SAD imati posebne izaslanike ovoga puta na pregovorima u Mostaru , što je samo još jedan pokazatelj koliko im je stalo do rješenja ovog problema.
( Izvor: Večernji list)