Vlast na državnom nivou potrebno je formirati čim prije kako bi se, između ostalog, pristupilo neophodnim izmjenama izbornog zakonodavstva u toku neizborne godine. Da je neophodno što prije ući u proces izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH kojim bi se obezbjedio bolji okvir za održavanje slobodnih i poštenih izbora u BiH saglasni su učesnici/e jučerašnje konferencije.
Uvodnim riječima Regionalnu konferenciju otvorio je Vehid Šehić, predsjednik Strateškog odbora Koalicije ”Pod lupom” koji je naglasio važnost Izbornog zakona BiH jer je, kako kaže, isti ogledalo demokratije jedne države, poštivanja ljudskih i građanskih prava, jednakosti svih građana/ki BiH te da je upravo zbog toga potrebno mijenjati Izborni zakon BiH implementirajući odluke Evropskog suda za ljudska prava i ustavnih sudova u BiH.
”Značajno je raditi na ovom polju imajući u vidu činjenicu da je Vijeće Evrope Bosni i Hercegovini prilikom prijema u tu međunarodnu organizaciju dalo kao jedan od postprijemnih uslova da izmjeni svoj izborni zakon jer je diskriminirajući” – dodao je.
Na konferenciji je prezentiran i Finalni izvještaj Koalicije ”Pod lupom” o građanskom, nestranačkom posmatranju Općih izbora 2018 u BiH. Nedovršen pravni okvir, neimplementacija obavezujućih presuda domaćih i stranih sudova, transparentno kršenje Izbornog zakona BiH, rekordan broj zabilježenih nepravilnosti, politički utjecaj na izbornu administraciju te izostanak sankcija doprinijli su tome da je Koalicija Opće izbore 2018 ocjenila kao djelimično neregularne.
”Ovo je prvi put od kada Koalicija posmatra izbore da je iste ocjenila kao neregularne u pojedinim dijelovima izbornog procesa” – kazao je Dario Jovanović, direktor projekta Koalicija ”Pod lupom”.
Učesnici/e panel diskusije su bili Mira Pekić, zastupnica u Zastupničkom domu PS BiH, Nada Batinar, predsjednica Gradske izborne komisije Banja Luka te Lazar Prodanović, delegat u Domu Naroda PS BiH.
Tokom diskusije često je naglašavana potreba da se pooštre finansijske i druge sankcije za kršenja Zakona, kao i da se mora insistirati na utvrđivanju odgovornosti i sankcionisanju prekršioca, što uključuje i krivičnu odgovornost tamo gdje je primjenljivo, odnosno gdje postoje elementi za istu.
Učesnici/e su saglasni i u tome da izmjene Izbornog zakona BiH trebaju biti pripremane na način koji će uključivati što veći broj relevantnih aktera u izbornom procesu, naročito sve parlamentarne stranke, bilo da su u vlasti ili opoziciji kao i nezavisne stručnjake za izborno zakonodavstvo, kako bi se dobila kvalitetna rješenja.
Konferencija je okupila oko 50 predstavnika/ca vlasti na različitim nivoima, izborne administracije, političkih stranaka, međunarodne zajednice, te civilnog društva.
Koaliciju za slobodne i poštene izbore ”Pod lupom” čini šest organizacija civilnog društva koju finansira Evropska unija kako bi poboljšala izborno zakonodavstvo u BiH. Koalicija omogućava aktivno sudjelovanje građana/ki u praćenju izbora.
Za sve dodatne informacije molimo Vas da se obratite koordinatorici za odnose s javnošću Koalicije ,,Pod lupom” Nini Zubović putem elektronske pošte pr@podlupom.org ili telefona 033 268 160 i 063 396 534.