Iako se u javnosti u posljednjem periodu najviše govori o promjenama u izbornom procesu koje su rezultat Odluke visokog predstavnika kojom je donesen Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, za Opće izbore 2022. godine, očekuju nas i drugi noviteti kojima bi se trebao unaprijediti izborni proces u Bosni i Hercegovini. Naime, kroz provedbena akta Centralne izborne komisije BiH, usvojeno je u potpunosti ili djelimično 8 preporuka Koalicije za slobodne i poštene izbore „Pod lupom“ za unapređenje izbornog procesa.
- Kreiran je portal e-Izbori čime su uvedeni dodatni mehanizmi osiguranja za sprečavanje zloupotrebe glasanja putem pošte. Prijave za glasanje izvan BiH se dostavljaju samo elektronski putem portala e-Izbori dostupnom na web stranici ili putem telefaksa. S obzirom na to da su stavljena ograničenja da jedna prijava za glasanje može ići samo sa jedne adrese e-pošte, da se moraju učitati preslike jednog od važećih bh. dokumenata, da je potreban dokaz o tačnom boravištu u inostranstvu, te da se prijave ne mogu zaprimati putem pošte, značajno je smanjen prostor za zloupotrebe uočene u ranijem izbornom ciklusu.
- Glasačke kabine će biti okrenute prema članovima/icama biračkih odbora i posmatračima/icama. Radi sprečavanja zloupotreba od strane birača tokom glasanja kao što su zamjena listića, fotografisanje, porodično glasanje i slično, CIK BiH je propisala da se glasačke kabine postave na način da su otvori okrenuti prema članovima/icama biračkog odbora i posmatračima/icama.
- Uveden je mehanizam sprečavanja zloupotreba pomoći pri glasanju, a birači će morati dokazati da im je pomoć potrebna. Koalicija „Pod lupom“ duži niz godina upozorava javnost i izbornu administraciju na probleme zloupotrebe pomoći pri glasanju, „porodičnom glasanjem“ kao i tzv. „profesionalnim pomagačima“ pri glasanju, te da se tome treba stati u kraj. Sada je propisano dostavljanje dokaza o tome da je biraču pomoć potrebna, a izuzetno da birački odbor samostalno ocijeni da je biraču očigledno pomoć i potrebna. Dokaz da se radi o slijepom ili fizički nesposobnom licu je rješenje ili uvjerenje/potvrda nadležne ustanove, instituta ili komisije, dok je nepostojanje potpisa u ličnom dokumentu dokaz da je osoba nepismena.
- Birački materijal će noć prije biti zaključan i osiguran od strane policije do otvaranja biračkog mjesta. Koalicija „Pod lupom“ je zagovarala da je neophodno obezbijediti striktno poštivanje odredbi Izbornog zakona BiH i provedbenih akata kojima je propisano obezbjeđenje sigurnosti izbornog materijala na svakom biračkom mjestu, te da je neophodno pooštriti kontrolu dostavljanja osjetljivog izbornog materijala kako na biračka mjesta tako i sa biračkih mjesta. Centralna izborna komisija BiH je Pravilnikom o provedbi izbora u BiH propisala se birački materijal u noći prije otvaranja biračkog mjesta čuva u zaključanim prostorijama na lokaciji biračkog mjesta, a da policija osigurava birački materijal u noći prije otvaranja biračkih mjesta.
- Uvedena je obaveza štambiljanja glasačkih listića i da se član/ica biračkog odbora koji izdaje glasački listić na njega potpiše. U svrhu sprečavanja zloupotreba prilikom glasanja i zloupotreba neiskorištenih glasačkih listića, Centralna izborna komisija BiH je propisala da se prilikom izdavanja glasačkih listića biračima na listiće utisne otisak štambilja i da se potpiše član/ica biračkog odbora koji izdaje glasački listić. Na ovaj način postiže se to da neiskorišteni glasački listići nemaju štambilja i potpisa, dok svi listići koji su u glasačkoj kutiji moraju isto imati jer su u suprotnom nevažeći. Ovime je dijelom postignuta svrha preporuke Koalicije „Pod lupom“ kojom bi se spriječila zloupotreba neiskorištenih listića, a koja je glasila da se nakon utvrđivanja broja neiskorištenih glasačkih listića, a prije pakovanja u orginalne kutije, isti trebaju učiniti neupotrebljivim i na način da se donji desni i lijevi uglovi glasačkih listića odrežu makazama.
- Javnost će imati uvid u spisak članova/ica biračkog odbora sa naznakom političkog subjekta koji ih je nominirao. U prethodnom izbornim ciklusima se uz imena članova/ica biračkih odbora stavljala šifra političkog subjekta, umjesta naziva političkog subjekta, a kroz novu, precizniju odredbu Pravilnika o provođenju izbora u BiH, morat će se navoditi naziv političkog subjekta, a ne šifra.
- Kreirana je onlina platforma za akreditovanje posmatrača izbornog dana. Pojednostavljena je procedura akreditovanja građanskih, nestranačkih posmatrača/ica koje akredituje Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine uvođenjem mogućnosti za podnošenje zahtjeva u elektronskom obliku.
- Obezbijeđena je kontinuirana obuka lokalnih izbornih komisija u cilju veće efikasnosti njihovog rada u izbornom periodu kroz redovne obuke općinskih i gradskih izbornih komisija, online platformu za obuku i javno dostupne dokumente na webu koji pojašnjavaju dileme lokalnih izbornih komisija za postupanje u određenim situacijama koje nisu pobliže propisane.