Dok je s jedne strane izborna 2022. godina protekla u sjeni propalih pokušaja za izbornu reformu u BiH od strane bh. političara i donosioca odluka, s druge strane, u javnosti se ipak dosta govorilo o promjenama u izbornom procesu koje su bile rezultat kako Odluke visokog predstavnika kojom je donesen Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, tako i promjenama koje su nastale kroz provedbene akte Centralne izborne komisije BiH.
Na osnovu navedenog, primjetna su poboljšanja nekih segmenata izbornog procesa u odnosu na prethodne izborne cikluse, a što je dobrim dijelom rezultat implementacije 14 preporuka Koalicije „Pod lupom“ samo za Opće izbore 2022. godine tj. niza tehničkih unapređenja u procesu glasanja na izborni dan i djelimičnih unapređenja koja se odnose na biračke odbore, javne resurse i društvene mreže.
Međutim, nakon što su završeni Opći izbori 2022. godine, Koalicija „Pod lupom“ naglašava da je i dalje neophodno raditi na unapređenju izbornog procesa, te je kreirala niz preporuka koje se mogu pronaći OVDJE, ali je istaknula i TOP 10 preporuka za bolje izbore.
Nove tehnologije u izbornom procesu
- U izborni proces uvesti mašine za skeniranje glasačkih listića (skenere) ili druge nove tehnologije koje će spriječiti zloupotrebe i onemogućiti povrede Izbornog zakona BiH prilikom utvrđivanja volje birača/ica na biračkim mjestima na izborni dan, prateći pri tome standarde i kriterijume sigurnosti, izvodivosti, dugoročnosti i isplativosti odabranog rješenja.
- Uvesti elektronsku identifikaciju birača/ica na biračkom mjestu.
- Obezbijediti unos rezultata glasanja u elektronski sistem CIK-a (JIIS) sa biračkog mjesta, odmah po utvrđivanju rezultata glasanja za svaki nivo koji se bira na izborima.
Izborna administracija
- Izmijeniti postupak odabira predsjednika/ca i zamjenika/ce biračkog odbora na način da iste biraju opštinske/gradske izborne komisije na osnovu javnog poziva i kriterijuma koje će propisati CIK BiH, a koji će biti imenovani i obučavani za rad u neizbornim godinama.
Zaštita izbornog prava
- Omogućiti prigovor na izborni proces svima u svakoj fazi izbornog procesa.
- Unaprijediti objavljivanje informacija o zaprimljenim prigovorima i žalbama o istima, na internet stranici CIK BiH, na način da se kreira baza podataka koja će sadržavati iste u izvornom obliku, uz prateće odluke o postupanju po istima. Bazu podataka, odnosno objavljivanje informacija o prigovorima i žalbama proširiti i na prigovore upućene izbornim komisijama osnovnih izbornih jedinica.
Utvrđivanje rezultata
- Uvesti obavezu poništenja izbora za ona biračka mjesta gdje se utvrdi višak glasačkih listića.
Izborni sistem
- Sniziti unutarstranački izborni prag za opšte izbore u BiH na 10% i izjednačiti ga sa unutarstranačkim izbornim pragom za lokalne izbore.
- Revidirati izborne jedinice i broj mandata za državni i entitetske parlamente kako bi se osigurao princip jednakosti glasa.
Posmatranje izbora
- Pojednostaviti proceduru za akreditovanje građanskih, nestranačkih posmatrača/ica koje akredituje CIK BiH uvođenjem mogućnosti za podnošenje zahtjeva u elektronskom obliku. Pojednostaviti propisani izgled akreditacija i ubrzati postupak izdavanja istih.