Interresorna radna grupa za izmjene Izbornog zakona BiH nije došla do rješenja koja bi značajnije izmijenila Izborni zakon BiH, te je definitivno da ove godine nema odgađanja lokalnih izbora, nema promjena izbornog praga, kao ni promjena kada su u pitanju otvorene liste i pripadnost mandata.
Urađene su, uglavnom, tehničke izmjene.
Predsjedavajući Interesorne radne grupe i član Centralne izborne komisije Branko Petrić rekao je da Interresorna radna grupa privodi kraju rad na izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH.
,,Ono što je značajno za predstojeće lokalne izbore je urađeno. Djelovaće se sa tridesetak amandmana koji su usaglašeni”, naveo je Petrić i dodao da sva druga pitanja koja se odnose na opšte izbore čekaju usaglašavanje.
Član Interresorne grupe i poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Lazar Prodanović rekao je novinarima da su učinjeni određeni pomaci.
,,Ostale su otvorene liste i to je dobro, imaćemo lokalne izbore ove godine. Dobro je i to što će biti potreban veći broj potpisa za kandidaturu političkih subjekata i nezavisnih kandidata, skoro za dva puta. Data je i mogućnost da se vrati dio sredstava kandidatima koji osvoje određeni dio glasova”, naveo je Prodanović.
On je naglasio da se moglo više učiniti kada su u pitanju birački odbori, ali da to nije uspjelo.
“Učinjena su tehnička poboljšanja, a nadam se da ćemo do opštih izbora imati još bolji Izborni zakon. Kao ključni dokument nakon Ustava i kao ključna pretpostavka demokratskih procesa”, dodao je Prodanović.
Član grupe i delegat SDA u Domu naroda parlamenta BiH Halid Genjac pojasnio je da su se članovi konačno izjasnili oko izbornog praga i da on ostaje tri odsto.
“Razmatrali smo pitanje otvorenih i zatvorenih lista, ni tu nije bilo saglasnosti pa ostaju otvorene liste. Nije bilo saglasnosti ni da se mijenja pripadnost mandata, već ostaje da pripada izabranom nosiocu mandata. Nema saglasnosti ni oko odgađanja lokalnih izbora”, rekao je Genjac.
On je naveo da su izvršena određena poboljšanja u smislu komponovanja i pooštravanja discipline u radu biračkih odbora na dan izbora.
,,S obzirom da su liste ostale otvorene, promjena je da se povećava procenat broja osvojenih glasova da bi kandidat napredavao na listu, do sad je to bilo pet odsto od glasova koje osvoji stranka, a sada je to 15. Uvodi se i obaveza da na svakoj listi ima 40 odsto žena”, dodao je Genjac.
Pitanje Mostara, kaže on, nije razmatrano, jer se čeka ishod razgovora političkih aktera u tom gradu, nakon čega će to pitanje biti stavljeno na dnevni red.
Genjac je najavio da će u narednih deset dana biti održana još jedna sjednica Interresorne grupe.
Član Interresorne grupe i predsjedavajuća Predstavničkog doma parlamenta BiH Borjana Krišto izjavila je da nisu napravljene neke velike promjene, ali da ono što je napravljeno doprinosi demokratizaciji kada su u pitanju izbori u BiH.
,,Što se tiče Mostara, intencija je da tražimo rješenja. Činimo sve. Još ne bih govorila da nisam optimistična, nastojimo da dođemo do rješenja. Ukoliko se to želi postoje načini kako doći do rješenja za Mostar kada je u pitanju Izborni zakon i Statut Mostara, a druge stvari na kojima se insistira, ja ne bi govorila da li su to stvari samo da se ne provede odluka”, rekla je Krišto.
Što se tiče odluke “Sejdić-Finci”, ona ističe da je stav HDZ-a da se učinini sve da se implementira i ta odluka, ali da Interresorna grupa očekuje političke stavove na nivou BiH, pa se o tome nije razgovaralo.
Izvor: SRNA