Koalicija za slobodne i poštene izbore „Pod lupom“ predala je u martu 2022. godine u Parlamentarnu skupštinu BiH 92.000 potpisa građana/ki za uvođenje novih tehnologija u izborni proces. Potpisivanje peticije na ulicama 74 grada i opštine širom BiH trajalo je svega 2 sedmice, dok je online potpisivanje trajalo nešto duže.
Uvjereni smo da bi broj građana/ki koji su potpisali peticiju bio još i veći uzimajući u obzir sve što se dešavalo na Opštim/Općim izborima održanim 2. oktobra/listopada ove godine. Nepovjerenje u izborni proces, evidentirane izborne prevare, nepravilnosti i zloupotrebe, neslaganje rezultata u kontrolnim brojanjima, kao i čekanje rezultata izbora po 30 dana u 21. vijeku/stoljeću, prosto zahtijeva da se u izborni proces uvedu nove tehnologije. Bez izgovora bilo kakve vrste.
92.000 građana i građanki BiH potpisivanjem peticije podržalo je:
* Elektronsku identifikaciju biračica i birača na biračkim mjestima
* Uvođenje „mašina“ za skeniranje glasačkih listića na biračkim mjestima
Istraživanja su pokazala da je velika većina građana/ki nedovoljno upućena u to šta znače nove tehnologije u izbornom procesu, ali, nakon Opštih/Općih izbora u Bosni i Hercegovini, sprovedenih u desetom mjesecu 2022. godine, većina javnosti je shvatila da se nešto mora promijeniti. Dokazane izborne prevare, protivzakonito otvaranje vreća sa glasačkim listićima, greške pri unosu rezultata glasanja, i slično, dodatno su kompromitovale izborni sistem i smanjile povjerenje građana u isti. Najmanja izlaznost na izbore od 2004. godine takođe je dokaz navedenog. Stoga, nove tehnologije su neophodne da bi se vratilo povjerenje građana/ki u izbore kao praznik demokratije.
Šta znače nove tehnologije koje zagovara Koalicija „Pod lupom“? To znači uvođenje elektronske identifikacije birača/ica na biračkim mjestima i skeniranja glasačkih listića na biračkom mjestu od strana birača/ica.
O čemu se konkretno radi i kako će ove dvije novine unaprijediti izbore?
Elektronska identifikacija birača/ica na biračkim mjestima ima za cilj sprečavanje zloupotreba prilikom identifikovanja birača/ica na način da onemogući glasanje umjesto druge osobe, glasanje više puta od strane iste osobe, zloupotrebu ličnih dokumenata birača/ica i zloupotrebe neiskorištenih glasačkih listića nakon zatvaranja biračkih mjesta. Podrazumijeva uvođenje čitača jedinstvenih bar kodova sa važećih identifikacionih dokumenata za identifikaciju birača/ica na biračkom mjestu (lična karta/osobna iskaznica, pasoš/putovnica ili vozačka dozvola) i ekrane okrenute ka posmatračima/cama na kojima se pojavi slika birača/ice koji pristupa identifikaciji. Alternativno, može se razmotriti uvođenje i čitača otisaka prstiju za identifikaciju birača na biračkom mjestu, uz takođe ekrane okrenute ka posmatračima/cama na kojima se pojavi slika birača koji pristupa identifikaciji.
„Mašina“ za skeniranje glasačkih listića, ili jednostavnije „skener“, će spriječiti promjene rezultata glasanja i glasanje umjesto neizašlih na izbore tj. zloupotrebe neiskorištenih glasačkih listića, poništavanje važećih listića i dodavanje preferencija unutar listi, te će omogućiti i postizbornu kontrolu i analizu od strane izborne administracije i izbornih posmatrača/ica. Na ovaj način će se doprinijeti povećanju transparentnosti izbornog procesa i vraćanju povjerenja građana u izbore. Važno je znati da uvođenje skenera neće promijeniti način glasanja birača/ica koji se trenutno primjenjuje i na koji su birači/ice već navikli. Dakle, birač/ica glasa kao i do sada u glasačkoj kabini, zatim umjesto ubacivanja glasačkih listića direktno u glasačku kutiju, birač/ica „ubacuje“ svoj glasački listić u skener koji ga arhivira i elektronski i fizički.
Mašina može sadržavati softver koji automatski bilježi rezultate glasanja na tom glasačkom listiću što znači da postoji mogućnost objave preliminarnih rezultata izbora odmah po zatvaranju biračkih mjesta na osnovu evidencije softvera. Papirni glasački listići brojali bi se i dalje manuelno na biračkom mjestu poslije zatvaranja i rezultati bi se potvrđivali ukoliko se rezultati koje je zabilježio softver i rezultati koje je utvrdio birački odbor podudaraju. Ukoliko se rezultati ne podudaraju, CIK BiH bi u Glavnom centru za brojanje ponovo brojala glasačke listiće i na osnovu uvida u sav izborni materijal i rezultata softvera potvrđivala finalne rezultate izbora. Alternativno, umjesto softvera, mašina može samo skenirati (fotografisati) glasački listić bez mogućnosti brojanja glasova, ali bi se svi skenirani glasački listići arhivirali na memoriji mašine, što bi omogućilo naknadan uvid i kontrolu rezultata.
Uzevši u obzir sve utvrđene izborne nepravilnosti, kao i činjenicu da se rezultati glasanja na Opštim/Općim izborima 2022. godine skoro mjesec nakon izbornog dana, nove tehnologije na izbornima bi spriječile da se isti scenario ponovi, te bi građanima i građankama Bosne i Hercegovine vratile povjerenje u demokratiju. Lokalne izbore 2024. godine ne smijemo dočekati sa istim načinom provođenja izbora. Svi zajedno moramo insistirati da se uvedu konkretna unapređenja koja će zaštititi izbornu volju birača/ica, kakva god ta volja bila. Podržite Koaliciju „Pod lupom“ u naporima da obezbijedimo ova unapređenja tako što ćete potpisati peticiju.
Potpiši peticiju!