Koliko je izborni sistem u BiH stvarno slobodan?
Zakonske i ustavne pretpostavke omogućavaju slobodne izbore, odnosno da građani slobodno izađu na izbore, da izraze svoju volju. U većini slučajeva to građani čine, međutim kad se dođe do činjenice da treba utvrditi rezultate, onda imamo određene manipulacije, koje dovedu u pitanje slobodnu izraženu volju građana koji koriste svoje aktivno biračko pravo. Svjedoci smo mnogobrojnih manipulacija na biračkom mjestu, falsifikata izborne volje, što dovodi opet u pitanje samu legitimnost izbornog procesa, posebno izbornih rezultata.
Što bi se trebalo promijeniti ?
U prvom redu treba utvrđivati odgovornost, kroz sve izbore, koje provodi sada CIK , znači od 2002. godine pa nadalje , uočeno je da je jedan od glavnih problema u poštivanju zakona i provedbenih akata koje donosi izborna komisija upravo birački odbori koji se ne pridržavaju svih onih uputstava i procedura koje moraju ispoštovati. Iz jednog prostog razloga jer članovi biračkih odbora su predstavnici političkih stranaka, ili članovi političkih stranaka, u početku se smatralo da će članovi biračkog odbora koji su iz različitih političkih stranaka najbolje kontrolisati jedni druge, međutim i najbolje namjere se pokažu da nisu bile opravdane.
Odgovor je tu jasan, da određene instrukcije dobivaju od političkih stranaka, dok se ne budu kaznili oni koji nisu samo direktni izvršioci, nego oni koji su nalogodavci, teško ćemo iskorijeniti, tu vrstu korupcije na izborima u BiH.
Kako bi se mogla spriječiti krađa glasova, kako to rade druge države?
Svugdje imate te vrste problema, međutim mi moramo vodit računa, da je kod nas izborni sistem jako složen i sigurno da ovim postojećim situacijama treba ga unaprijedit. Mnogo se vremena gubi na činjenici da razvrstavaju glasačke listiće nakon završenih izbora. Imamo za više nivoa izbore, jedan od prijedloga Koalicije – Pod lupom je da za svaki izborni nivo bude posebna glasačka kutija koaj će biti providna, znači vidljiva da se ubaci glasački listić, da ne bi došlo do manipulacije.To su neka tehnička unapređenja za koja ne vidim razloga da ne bi bila prihvaćena kod ovih sljedećih izmjena Izbornog zakona.
Možemo li napraviti neku paralelu, posljednji izbori i evo protekli ili prije nekoliko godina. Da li je situacija bar ipak malo bolja? Ako ništa kada je u pitanju krađa glasova i ostalo?
Krađe glasova je uvijek bilo, sada kada govorimo o nekom javnom redu , na dan izbora, sigurno da nema onih problema kao što je bilo prethodnih godina. Moram reći da i danas imamo pritiske članova biračkih odbora, za birače za koga će se glasati. Stvarno dok ne bude radila pravna država, i dok ne bude krivično netko odgovarao, tko sugeriše ili tjera nekog van svoje volje, glasa za određenu političku stranku ili kandidata, bez odgovornosti, apsolutno nema demokratije. Svaka zapadno- europska država je svoju demokratiju gradila na kažnjavanju svih onih koji ne poštuju Ustav i zakone, koji su doneseni u demokratskoj atmosferi. Pokušajte u Njemačkoj, Švicarskoj uraditi nešto van zakona, biti ćete aposlutno sankcionisani.
Emisija je emitirana u ponedjeljak 12.10.2015. godine, a cijeli intervju možete pogledati na sljedećem linku:(https://www.youtube.com/watch?v=s4quZHO8uGM)