Za 400 unaprijed označenih glasačkih listića na biračkom mjestu dobije se kazna od 300 do 500 KM!
Od Lokalnih izbora 2020. godine prošao je 31 mjesec. Za tačno 12 mjeseci biće raspisani novi lokalni izbori. Izborna administracija, Centralna izborna komisija BiH, prijavila je određene slučajeve sa tih izbora nadležnim tužilaštvima jer je smatrala, cijenimo, da su učinjene povrede od strane biračkih odbora na tim biračkim mjestima imale obilježja krivičnih djela. Nadležna tužilaštva su, nakon 31 mjeseca, donijela odluke da neće voditi krivične postupke protiv pojedinih predsjednika i članova biračkih odbora koji su kršili Izborni zakon BiH na Lokalnim izborima 2020.
CIK BiH je uradila jedino što je mogla, kazniti ih prekršajno, novčano i zabranom angažmana na izborima u periodu od 4 godine. Međutim, iznos novčanih sankcija u rasponu od 300 do 800 KM ohrabruje počinioce da isto rade na svim narednim izborima. Zašto i ne bi? Dobit koju su potencijalno priskrbili svojim političkim subjektima i/ili pojedincima na listama je daleko veća i velika je vjerovatnoća da će ti isti politički subjekti, tj. nalogodavci da plate ove sankcije. Zašto i ne bi? Potencijalna dobit je daleko veća.
Šta je to što neće biti krivično gonjeno?
Mostar, sankcionisano 13 biračkih odbora sa novčanim kaznama od 600 do 800 KM i 4 godine zabrane rada na provedbi izbora zbog pogrešno evidentiranih rezultata po kandidatima i političkim subjektima.
Teslić, biračko mjesto 074B014A, za četiri člana biračkog odbora zbog neevidentiranja izbornih rezultata na ispravan način izrečene su novčane kazne u iznosu od 600 KM.
Zavidovići, biračko mjesto 077A023 predsjedniku je izrečena novčana kazna u iznosu od 500 KM zbog pogrešno evidentiranih izbornih rezultata.
Svima je zabranjen i rad u tijelima za provedbu izbora na 4 godine.
Koliko je ovakvih slučajeva prošlo neopaženo i koliko je mandata osvojeno zbog pogrešno i/ili netačno evidentiranih rezultata?
Novi Grad (RS), biračko mjesto 007B040, uz zabranu angažovanja predsjedniku biračkog odbora izrečena kazna od 500 KM, članovima 300 KM radi povreda na biračkom mjestu zbog kojih su izbori na tom biračkom mjestu ponovljeni. „Povrede na biračkom mjestu“ su: problemi i prekid glasanja na biračkom mjestu i 400 unaprijed označenih glasačkih listića za izbor načelnika i članova skupštine. Izbori na ovom biračkom mjestu su poništeni i ponovo održani.
Tražimo od nadležnog tužilaštva ili CIK BiH da bh. javnost obavijesti o razlozima zašto se neće voditi krivični postupak u ovom slučaju? U ovoj opštini se za Opšte izbore 2022. godine ponovila gotovo identična situacija na drugom biračkom mjestu (007B051) gdje su se opet „pojavili“ popunjeni glasački listići. Očekujemo da će „isti“ slučaj biti isto tretiran. Niko neće krivično odgovarati.
Doboj, biračko mjesto 038B018B sankcionisalo je predsjednika biračkog odbora sa 800 KM, a članove sa 300 KM zbog sprečavanja rada izbornih posmatrača. Zabranjem im je i rad u tijelima za provedbu izbora na 4 godine.
Svaki put kada se posmatračima zabrani posmatranje izbora ostaje pitanje šta je urađeno dok oni nisu bili tu. Ovo ubuduće mora predstavljati osnov za poništenje izbora na svakom takvom biračkom mjestu.
Ove odluke CIK BiH nisu pravosnažne. Na njih se mogu uložiti žalbe.
I zašto građani i građanke nemaju povjerenje u integritet izbornog procesa? Iznad je navedeno nekoliko razloga.
Sankcije za kršenje Izbornog zakona i izbornu prevaru neophodne su kako bi se osigurao integritet izbora. Bez svih vrsta sankcija od novčane do zatvorske, mala je motivacija političkih subjekata i izborne administracije da slijede zakone i propise. Sankcije su jedini način da prekršioci odgovaraju za svoje postupke, ali i da se žrtvama izborne prevare pruži osjećaj pravde i vrati povjerenje u izborni proces.
Imamo 365 dana do raspisivanja novih izbora. Šta radimo da spriječimo prevare?