Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je po hitnom postupku usvojio prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koji mu je uputio Predstavnički dom državnog Parlamenta. Tri različita stranačka prijedloga za grad Mostar nisu prošla. Nisu prošli amandmani o nestranačkim predsjednicima biračkog odbora i javnoj objavi imena članova biračkih odbora sedam dana prije izbora. Usvojena su po hitnom postupku 32 amandmana tehničke prirode. O izmjenama i dopunama Izbornog zakona i prijedlozima Interresorne radne grupe u emisiji Tema dana emitovanoj 27. aprila na BHRT-u, gostovao je predsjednik Strateškog odbora Koalicije ,,Pod lupom” Vehid Šehić.
Je li se danas u Parlamentarnoj skupštini BiH moglo vidjeti na glasanju o amandmanima da vladajuća Koalicija na državnom nivou ustvari ne funkcioniše?
Pa oni izuzetno dobro funkcionišu, oni se dogovore da se ništa ne dogovore i to je očit primjer bio na današnjoj sjednici Parlamentarne skupštine, naročito Predstavničkog doma gdje su se oni vratili u neko doba rata, gdje su raspravljali o nekim drugim stvarima koje suštinski apsolutno nemaju nikakve veze sa Izbornim zakonom. Ovo je samo dokaz da ljudi koji se danas bave politikom teško ih je nazvati političarima jer političar snosi neku i političku odgovornost za ono što obavlja u društvu. Vidjeli smo da oni apsolutno ništa ne žele da mijenjaju. Sve ove izmjene koje su pretočene u 32 amandmana apsolutno neće otkloniti one sve sumnje u regularnost i zakonitost izbornog procesa. One su tehničke prirode i u stvari njihovi glavni pokušaji izmjena Izbornog zakona je reduciranje izborne volje građana birača, pokušaja da poluotvorene liste dovedu do apsurdnosti dižući prag na 20%. Moram reći da je evropski standard između 7 i 10 %, tako da i to nas udaljava od bilo kakve pomisli da smo mi demokratsko društvo i da ova država postoji u prvom redu radi građana ove države, a ne radi njih. Moram takođe da napomenem da se ne poštuju zakoni koji su oni donijeli, npr. Zakon o ravnopravnosti polova. Vidimo njihove pokušaje kako da derogiraju jednu dobru odredbu u dosadašnjem Izbornom zakonu kada je u pitanju raspored manje zastupljenog pola. Svi su nekakvi pokušaji manipulacije.
Odbijen je amandman Damira Arnauta iz SBB o nestranačkim predsjednicima biračkih odbora, odbijen je također amandman Senada Šepića iz SDA o javnoj objavi imena članova biračkih odbora sedam dana prije izbora. Došli su i prijedlozi za Grad Mostar od SDA, HDZ, SBB. Šta se događa sa Koalicijom na državnom nivou?
Ono što pokazuje njihovo pravo lice je da ne žele ništa da mijenjaju jer nakon analize prošlih izbora i ne samo prošlih izbora utvrđeno je da je najslabija karika u izbornoj administraciji birački odbor, da se na biračkom mjestu dešavaju zahvaljujući nesavjesnom radu članova biračkog odbora sve nepravilnosti. Nijedan amandman koji bi spriječio manipulaciju od strane članova biračkog odbora nije usvojen, niti su o tome raspravljali. Nije spriječena trgovina mjestima u biračkim odborima gdje se automastki krši Izborni zakon BiH jer se ne poštuje odredba zakona gdje u biračkom odboru može biti samo jedan član iz određene političke stranke. Znači oni žele da zadrže status quo i time pokazuju da za njih Izborni zakon BiH nije demokratski zakon nego zakon koji treba da zadovolji njihove potrebe i s druge strane što posebno zabrinjava je da ne postoji ta politička odgovornost.
Da li je povećanje unutarstranačke kvote sa 5% na 10% za opštinski nivo vlasti, odnosno sa 5% na 20% za kantonalni, entitetski i državni nivo vlasti zatvaranje listi na mala vrata i šta će to u praksi značiti?
Apsolutno jeste. Njihov prijedlog je bio čak 30% što je po meni bezobrazno predložiti tako visok procenat. Oni se vrlo često pozivaju na evropske standarde. Mi smo im ponudili evropski standard nakon analize koji je između 7 i 10%. Ustvari to je samo dokaz da političke stranke ne mogu da kontrolišu svoje kandidate zato što su političke stranke izgubile ideološku matricu i postale su interesne grupe i onda ne treba čuditi zašto je kod nas politika tako unosno zanimanje. Sigurno da će biti vremena, pošto će Interresorna radna grupa nastaviti raditi, mi ćemo se boriti da se prag od 20% spusti na 10% jer ćemo tako ipak imati mogućnost da mi kao građani birači u okviru svojih političkih favorita na kandidatskoj listi damo glas onom u koga imamo najviše povjerenja.
Interresorna radna grupa nije ni vaš prijedlog usvojila?
Ona ništa neće ni usvojiti jer to je neki partnerski odnos civilnog sektora sa vlastima u BiH i to je više predstava za predstavnike međunarodne zajednice. Apsolutno u ovom zakonu nije učinjeno ono što je bitno da svi oni koji učestvuju u izbornom procesu, ne misleći na građane birače, nego izbornu administraciju moraju biti odgovorni za provođenje Izbornog zakona i provedbenih akata. Ja vam tvrdim, nijedna izmjena Izbornog zakona nije potrebna pod uslovom da se poštuje ono sve što je napisano od strane Centralne izborne komisije i Izbornog zakona, međutim ovo odgovara političkim strankama jer one mogu da manipulišu izbornim rezultatima.
Izvor: BHRT/Tema dana