„U toku predizbornog perioda Lokalnih izbora zakazanih za 2. oktobar, politički subjekti su na svakodnevnoj osnovi kršili Izborni zakon, a nadležni organi nisu reagovali u cilju njihovog sakncionisanja“, istakao je Jovanović.
Zabilježili smo slučajeve ozbiljnih nepravilnosti od strane političkih subjekata tokom monitoringa izbornog procesa“, kaže Jovanović, naglašavajući da nepravilnosti ne ugrožavaju regularnost izbora, i da, opšte posmatrano, „proces funkcioniše“.
“Ove nepravilnosti su postale skoro tradicionalne, s obzirom da se ponavljaju tokom svakog izbornog procesa u BiH“, rekao je Jovanović, optužujući nadležne organe zbog „nedjelovanja i neprimjenjivanja adekvatnih sankcja“.
Jovanović ističe da se među najčešćim nepravilnostima koje je Koalicija zabilježila nalaze započinjanje političke kampanje prije zakonski propisanog roka, trgovina mjestima u biračkim odborima, pritisci na radnike u javnim preduzećima u cilju glasanja za određenu stranku. Na poslijetku, ukazao je na slučajeve neažurnosti biračkih spiskova u pojedinim mjestima, što bi se lako moglo iskoristiti u svrhu izborne prevare.
“Mnoge stranke su započele svoju izbornu kampanju prije njenog zvaničnog početka zakazanog za 2. septembar, koristeći se društvenim mrežama, ili organizujući javne skupove u cilju promocije njihovih kandidata i programa”, objasnio je.
Prema nalazima Koalicije „Pod lupom“, građani u nekoliko opština su bili izloženi pritiscima da glasaju za određene stranke, posebno ukoliko su bili zaposleni u javnim preduzećima.
“U pojedinim slučajevima, političke stranke su radile na prikupljanju potpisa u prostorijama preduzeća, prijeteći zaposlenicima da će, ukoliko ne glasaju za njih, to ostaviti negativne posljedice po njihovo zaposlenje“, objasnio je Jovanović.
Istakao je i da u manjim ruralnim mjestima postoji problem sa neažurnošću biračkih spiskova, na kojima se još uvijek nalaze preminule osobe.
“Oktrili smo slučajeve da u Centrima za birače spiskove (uredi ove vrste su prisutni u svakoj opštini) svjesno nisu uklanjane preminule osobe sa biračkih spiskova … što izaziva opravdanu zabrinutost u vezi sa manipulacijom izbora na ovaj način“, izjavio je.
Jovanović je istakao da fenomen koji najviše zabrinjava predstavlja redovna trgovina mjestima u biračkim odborima.
„Po zakonu“, naveo je, „birački odbori mogu imati do 5 članova, izabranih iz redova različitih političkih stranaka. U manjim mjestima, ovi odbori imaju po 3 člana.“
“Međutim, političke stranke trguju ovim mjestima ili ih prodaju … pa je veoma čest slučaj, posebno u manjim mjestima, da sva tri člana biračkog odbora budu iz iste stranke, što predstavlja ozbiljan pokazatelj moguće izborne prevare“, objasnio je.
Koalicija „Pod lupom“ je zabilježila slučajeve ovih nepravilnosti u 11 opština, međutim, Jovanović smatra da je ova praksa puno češća. “Političari to više ne pokušavaju ni sakriti … pravdaju se tako što govore da to svi rade“, dodao je.
Nadležni organi ništa ne preduzimaju
Uprkos velikom broju slučajeva ovih nepravilnosti tokom izbornog procesa, Jovanović je istakao da nadležni organi ništa ne preduzimaju.
“Ove nepravilnosti se ne bi ponavljale iz godine u godinu, da je neko za njih bio kažnjen, a možda i zatvoren“, rekao je.
Jovanović je objasnio da Centralna izborna komisija i istražni organi obično ne istražuju krivična djela počinjena od strane političkih subjekata, ističući ne postoji dovoljno dokaza kako bi se procesirali pojedinačni slučajevi.
“Obično traže da im se predoče konkretni dokazi u ovakvim slučajevima … kada su u pitanju izborni prekršaji, teret dokazivanja se nalazi na običnim građanima“, rekao je.
Dodao je i da u mnogim slučajevima zakon ne predviđa efikasne sankcije koje bi spriječile takve prekršaje, bez obzira na slučaj.
Izvor: Balkan Insight, Rodolfo Toe