Koalicija za slobodne i poštene izbore „Pod lupom“ već nekoliko godina intenzivno zagovara uvođenje novih tehnologija u izborni proces, i to uvođenje elektronske identifikacije birača, skenera glasačkih listića i unosa rezultata glasanja sa nivoa biračkog mjesta jer je to najbolji način za sprečavanje izbornih krađa i prevara u Bosni i Hercegovini.
Zahtjevi građana i građanki Bosne i Hercegovine za uvođenjem novih tehnologija također postaju sve glasniji. Peticiju za uvođenje novih tehnologiju koju je sprovela Koalicija „Pod lupom“ potpisalo je skoro 100.000 građana i građanki širom zemlje. Postaje sve jasnije da u bh. društvu postoji široko rasprostranja želja za modernizacijom izbora u BiH i zaštitom stvarne izborne volje građana i građanki.
Korištenje novih tehnologija u izbornom procesu donosi niz prednosti koje značajno unapređuju integritet, transparentnost i efikasnost izbora. Samo neke od prednosti koje donose nove tehnologije u izbornom procesu su: tačnost, brzina, sigurnost i mogućnost postizborne forenzike/analize tj. dodatnih provjera. U praksi bi to, između ostalog, značilo da je svaki glas prebrojan, da su objavljeni rezultati tačni i da prve rezultate izbora imamo svega nekoliko minuta nakon zatvaranja biračkih mjesta.
U nastavku ističemo neke od prednosti uvođenja novih tehnologija u izborni proces i donosimo primjere benefita u zemljama u kojima se primjenjuju nove tehnologije.
Tačnost je ključna prednost koju donose nove tehnologije u izbornom procesu. Elektronski sistemi omogućavaju precizno brojanje glasova bez ljudske intervencije, eliminišući mogućnost dodavanja ili poništavanja glasova od strane pojedinaca ili stranačkih biračkih odbora. Ovo osigurava da rezultati izbora odražavaju stvarnu volju građana, čime se vraća povjerenje u izborne procese. Primjeri uključuju Estoniju koja je implementirala elektronsko glasanje s visokim stepenom tačnosti i Južnu Koreju koja koristi napredne tehnologije za precizno brojanje glasova.
Brzina je još jedna važna prednost novih tehnologija. Preliminarni rezultati izbora mogu se objaviti samo nekoliko minuta nakon završetka glasanja, a izlaznost može biti praćena u realnom vremenu. Ovo smanjuje vrijeme čekanja na rezultate. Primjeri brze objave rezultata mogu se vidjeti u državama koje koriste elektronsko glasanje poput Indije i Finske.
Sigurnost je također ključna komponenta novih tehnologija u izbornom procesu. Podaci o glasovima su zaštićeni enkripcijom i teško je pristupiti ili manipulisati njima. Primjeri sigurnih izbornih sistema mogu se naći u Estoniji, gdje je implementiran napredan sistem zaštite podataka i enkripcije u elektronskom glasanju.
Postizborna forenzika/analiza omogućava detaljnu provjeru svih rezultata i nepravilnosti, što olakšava utvrđivanje odgovornosti i povećava izglede za sankcionisanje. Primjeri izborne forenzike mogu se vidjeti u mnogim državama koje koriste napredne tehnologije za praćenje i analizu izbornih rezultata kako bi osigurale integritet izbornog procesa.
Kombinacija navedenih prednosti čini korištenje novih tehnologija u izbornom procesu obavezom koja se stavlja pred donosioce odluka u Bosni i Hercegovini. Uvođenjem novih tehnologija spriječit će se brojne izborne krađe i prevare, a vlasti će konačno pokazati opredjeljenost ka zaštiti glasova građana-birača i zaštiti izbornog integriteta, odnosno, u konačni, opredjeljnost ka slobodnim i poštenim izborima u BiH.