U Bosni i Hercegovini počinje testiranje elektronskog sistema za identifikaciju birača i unosa broja glasova, što je nazvano historijskim trenutkom.
Prema njegovim riječima, Centralna izborna komisija (CIK) ima profesionalnost, ali joj je potrebna podrška, i u informacionim tehnologijama, a to je ono što se zaboravlja i što je suština.
Ukazao je da će se testirati elektronska identifikacija birača i elektronski unos broja glasova. Predsjednik CIK-a Suad Arnautović je to nazvao historijskim danom, jer će se desiti da se u cijeloj državi testiraju nove tehnologije. Postoji mogućnost da se te tehnologije primjenjuju već od narednih izbornih ciklusa.
Arnautović je istakao da će se elektronski sistem testirati u 165 biračkih mjesta u 10 općina i gradova. Elektronski sistem identifikacije podrazumijeva identifikaciju na osnovu otiska prsta, dok elektronski sistem unosa broja glasova podrazumijeva da će na svakom biračkom mjestu biti tablet s programom koji će se koristiti za online unos podataka i njihovo pohranjivanje u CIK-ov server.
Predsjednik CIK-a je napomenuo da će to značiti i bržu objavu izbornih rezultata. Pozvao je parlamentarce da usvoje izmjene zakona kojim će se omogućiti ova tehnička poboljšanja izbornog procesa.
Kako je kazao Sattler, nije riječ o magičnom štapiću, ali jeste sredstvo za unapređenje izbornog sistema. Istakao je da je riječ o podršci CIK-u koja iznosi 700.000 eura.
Podsjećamo, Koalicija “Pod lupom” duže vremena zagovara uvođenje novih tehnologija u izborni proces, a upravo se dvije prioritetne preporuke Koalicije “Pod lupom” odnose na elektronsku identifikaciju birača/ica na biračkom mjestu i obezbjeđenje unosa rezultata glasanja u elektronski sistem CIK-a (JIIS) sa biračkog mjesta, odmah po utvrđivanju rezultata glasanja za svaki nivo koji se bira na izborima.
Iz Koalicije “Pod lupom” ističu kako se nadaju da će se navedene nove tehnologije uvesti u izborni proces već do narednih izbora.