U prostorijama Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine počeli su dani otvorenih vrata na kojima će do 13. oktobra biti prezentovane nove tehnologije u izbornom procesu.
Oprema sadrži skener za biometrijski otisak prsta i ličnu kartu koja je biometrijski vezana za sistem ličnih karata, koji se vodi u IDDEEA-i. Oprema je dizajnirana na način da pomogne izbornim komisijama da optimizuju svoje procese upravljanja glasačima i olakšaju proces članovima biračkih odbora.
Drugi uređaj se odnosi i na skeniranje glasačkih listića te podrazumijeva brz transfer sa biračkog mjesta do glavnog servera CIK-a.Taj uređaj skenira i broji glasačke listiće, što minimizuje mogućnosti ljudske greške i skraćuje vrijeme brojanja glasova sa dana na sate.
Ovaj uređaj daje informaciju biraču da je glasački listić nevažeći i da, ukoliko je nevažeći, može uzeti drugi listić i ponoviti glasanje kako bi se smanjio broj nevažećih glasačkih listića. – pojasnio je šef Sektora za izbore pri CIK-u Ermin Kos.
Ističe i da, nakon što se zatvore biračka mjesta, automatski se vrši transfer rezultata s biračkog mjesta, ukoliko je uspostavljena online veza, a ukoliko nije, uređaj se prenosi do opštinske izborne komisije odakle se vrši transfer rezultata.
Ono što je potrebno za implementaciju elektronskog sistema glasanja, koji bi učvrstio integritet izbornog procesa, jesu izmjene Izbornog zakona BiH na državnom nivou kojim bi se omogućilo uvođenje novih tehnologija.
Iz CIK-a navode kako su prema 14 prioriteta Evropske komisije, ključni dio reforme izbornog zakona, ali i da nije odgovornost CIK-a što se ne koriste na bh. biralištima.
Mi možemo samo uticati na podizanje svijesti, ali nismo donosioci odluka. Ključnu odluku mora da donese Parlament BiH i da taj zadatak prenese CIK-u BiH u kojem pravcu da se ide. – istakao je Suad Arnautović, predsjednik CIK-a BiH.
Izmjene izbornog zakonodavstva trebale su se dogoditi koliko jučer, da bi mogle biti korištene na lokalnim izborima naredne godine, kažu iz CIK-a.