Predsjedavajući Interresorne radne grupe Branko Petrić je konstatovao da nisu u potpunosti završili svoj rad.
Prema njegovim riječima, goruće pitanje, pitanje izbora u gradu Mostaru, odnosno normativnog regulisanja tih izbora nije definisano. Niko nije ponudio prijedlog koji bi Interresorna radna grupa mogla usvojiti i poslati u proceduru.
,,Očekuje se da nosioci političkog kapaciteta vrlo brzo uporedo, ili Interresornoj radnoj grupi dostave odgovarajuće prijedloge, ili da ga kao ovlašteni predlagači samostalno upute u parlamentarnu proceduru, kako bi se narednog mjeseca to pitanje moglo u potpunosti završiti da bi početkom maja Centralna izborna komisija mogla raspisati lokalne izbore za organe vlasti u svim lokalnim jedinicama u BiH uključujući i grad Mostar”, kazao je Petrić novinarima po okončanju današnje sjednice.
Navodeći najbitnije promjene koje su usaglašene, rekao je da je mnogo tehničkih promjena, tehničkih poboljšanja koja otklanjaju nedostatke u dosadašnjem zakonodavstvu.
,,Mogu navesti dvije značajnije promjene. Jedna je podizanje unutarstranačkog cenzusa za osvajanje mandata na stranačkoj listi, što će svakako doprinijeti reprezentativnosti izabranih kandidata, odnosno smanjiti potrebu i mogućnost izbornog inžinjeringa na otvorenoj listi, jer je otvorena lista koja se kod nas primjenjuje tome veoma podobna”, istakao je Petrić.
Navodi da je struktura podnesene kandidatske liste, prvenstveno polna struktura, malo drugačije definisana. Pojasnio je da je ostao limit od najmanje 40 posto manje zastupljenog pola, ali je „malo veća sloboda polnog strukturiranja liste na otvorenoj listi“.
,,Otvorena lista je borba između političkih subjekata, svako može biti izabran ko dobije više glasova”, naveo je Petrić.
Također je pojasnio da je za lokalne izbore stranački cenzus unutar liste 15 posto, dok bi za opšte izbore bio 30 posto. Podsjetio je da bi lokalni izbori u BiH trebali biti održani prve nedjelje u oktobru, odnosno 2. oktobra, a CIK BiH bi 2. ili 3. maja trebao raspisati izbore.
Istaknuo je da do tada mora biti sve spremno, napominjući da u aprilu moraju biti donesene sve izmjene Izbornog zakona. Svi podzakonski akti koji se primjenjuju koje donosi CIK BiH moraju biti usklađeni s tim zakonom.
,,Kao što vidimo, ne očekuju se spektakularne promjene Izbornog zakona, pa neće biti potrebne ni veće intervencije u tim podzakonskim aktima koje CIK također mora usvojiti i objaviti”, napomenuo je Petrić, te potcrtao da je kraj aprila apsolutni krajnji rok za sve normativne intervencije za izbore.
U utorak će Interresorna radna grupa održati posljednju sjednicu na kojoj će biti usvojen završni izvještaj, odnosno biti potpisan prijedlog usaglašenih izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH koje će biti upućene u parlamentarnu proceduru.
Izvor: FENA
Foto: SRNA