Svjedočimo da se od Izmjena i dopuna Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini, koje se između ostalog odnose i na uvođenje novih tehnologija u izborni proces, u javnom diskursu javljaju manipulacije informacijama od strane političkih subjekata koji pokušavaju uvođenje novih tehnologija predstaviti kao nešto loše.
Nove tehnologije na izborima u BiH će spriječiti brojne dokazane izborne krađe i prevare zbog čega je jako bitno razotkriti lažne narative koji se javljaju u vezi novih tehnologija na izborima. U nastavku teksta, donosimo vam samo neke od najčešćih lažnih narativa koji se javljaju u posljednjem periodu, ali isto tako i tačne informacije koje pobijaju lažne narative.
Narativ: „To ne postoji nigdje na svijetu osim kod nas. Čak ni EU to nema.“
Činjenica: 96 država svijeta primjenjuje neki oblik novih tehnologija na izborima. Neki oblik novih tehnologija primjenjuje se u 15 država Evropske unije, što jasno pokazuje da nismo jedini koji bi primjenjivali moderna tehnološka rješenja u izbornom procesu. Dok su neke od tih tehnologija možda specifične za svaku zemlju, ideja o upotrebi novih tehnologija ne bi bila jedinstvena za BiH.
Narativ: “Imat ćemo strani uticaj na izbore! Hakeri će namjestiti izbore!“
Činjenica: Lažnim vijestima o stranom miješanju političari žele spriječiti uvođenje novih tehnologija da bi mogli nastaviti izborne krađe i prevare. Također, sigurnosne mjere je jako teško probiti. Čak i u slučaju da se dogodi pokušaj hakiranja, papirni rezultati na glasačkim listićima ostaju kao dodatna sigurnosna mjera. Ovo osigurava integritet izbornog procesa i štiti od bilo kakvih pokušaja manipulacije.
Narativ: „To nije sigurno!“
Činjenica: Svakodnevno korištenje bankovnih kartica i biometrijskih ličnih dokumenata, kao i online poslovanje i plaćanja, pokazuje da već živimo u digitalnom dobu gdje se bez straha oslanjamo na nove tehnologije jer smo se uvjerili da su sigurne.
Narativ: „Naši stariji neće znati glasati!“
Činjenica: Novi tehnološki alati su osmišljeni kao dodatak tradicionalnom načinu glasanja i ne zamjenjuju ga. I dalje se glasa na isti način. Također, kao i do sada, za svakog kome je potrebna, pomoć će biti i dostupna.
Narativ: „Šta ako nestane struje?“
Činjenica: Sva biračka mjesta imaju neprekidno napajanjem električnom energijom kako bi se osiguralo da izborni proces ne bude ugrožen čak i u slučaju nestanka struje, koji je inače vrlo rijedak. U slučaju da se dogodi takav incident, uređaji će imati mogućnost samonapajanja na određeno vrijeme, a glasanje će se nastaviti koristeći tradicionalne glasačke listiće.
Narativ: „To nije u interesu mog naroda!“
Činjenica: Neophodno je imati na umu da je tehnologija sama po sebi neutralna. Nove tehnologije na izborima štite glasove svih građana-birača, a ne djeluju u interesu bilo kojih političkih stranaka ili naroda.
Izborne tehnologije su standard u modernim izbornim sisitemima. Neophodno je da pozdravimo napredak i čuvamo integritet našeg izbornog sistema.
Izvor slike: Freepik.com